Recliners
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Elksworth |
| Motion Type | Manual |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Biscotti |
| Material | Leather Look |
| Manufacturer Material | 85% polyester and 15% polyurethane |
| Features | Rocker |
| DIMENSIONS | |
| Width | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Height | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Depth | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Weight | 92.99 lb(s) / 42.18 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 32 inch(es) / 81.28 cm |
| Height | 33 inch(es) / 83.82 cm |
| Depth | 39 inch(es) / 99.06 cm |
| Weight | 98 lb(s) / 44.45 kg |
| Volume | 24 cu. ft. / 0.68 cu. m. |
| UPC | |
| UPC# | 24052964400 |
-
Whether your inspiration is contemporary or classic, this queen sofa sleeper's good looks and affordable + More
-
$4,169.95
Save $1,740.00
$2,429.95
Modmax 92102S22 6 pc Sectional with Chaise and Storage Console
(Sectionals - Stationary)Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
Effortlessly blending contemporary and classic elements for a truly timeless look, this sofa offers a fresh + More
-
$4,339.95
Save $1,810.00
$2,529.95
Knightington PCU1160018A Power Reclining Love with Audio Seating
(Loveseats - Power Recline)Are you ready to immerse yourself in the ultimate home theater experience? Whether you’re streaming a series, + More
-
Casual and contemporary, this seating package suits those with a keen eye for everyday luxury. Its expertly + More
-
A mid-century modern update to a retro classic, this ottoman is generously adaptable. Its combination of + More
-
Cozy comfort meets modern design. This accent chair invites you to sink into its plush chocolate brown + More
-
$1,299.95
Save $540.00
$759.95
Trinell EW0446W11 3 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)Entertain a rugged yet refined sense of style with this entertainment center. Its rustic finish and + More
